Cikksorozaton belül mutatjuk meg az összes megvásárolható műanyag ablak, ajtó kategóriát. Mit érdemes a termékről tudni, mi a gyárthatósági paraméterek, üvegezési lehetőségek. Mindezt azért, hogy vásárlás előtt ön maximálisan tájékozott legyen az adott ablakkal, ajtóval kapcsolatban. Következő cikkben a toló-bukó műanyag erkélyajtót mutatjuk be.
Toló-bukó műanyag erkélyajtó | gyártás előtti időszak?
A toló-bukó műanyag erkélyajtók talán picit megosztó nyílászárók a piacon. Vannak, akik nagyon kedvelik és vannak, akik fenntartással kezelik a terméket. Miért is alakulhatott ki ez az eltérő hozzáállása az erkélyajtóhoz? Nehéz egyértelmű választ adni, de megpróbáljuk most bemutatni az előnyeivel és a hátrányaival ezt a terméket. A toló-bukó műanyag erkélyajtók azért érkeztek be a piacra, mert egyre nagyobb nyílásokat alakítanak ki a tervezők és a tulajdonosok is a nagy üvegfelületeket szeretik, a napfény és a tágas tér kialakítása miatt.
A kétszárnyű műanyag erkélyajtó maximális mérete a 200 cm szélességi méretnél megáll. Viszont, ha valaki nagyobb nyílászárót szeretne a házába vásárolni, nem volt korábban más lehetősége, mint az, hogy a kétszárnyú erkély mellé egy vagy két fix ablakot tegyen, esetleg megduplázza a kétszárnyú erkélyajtót. Bizony ez nem bizonyult kielégítő megoldásnak. Példánkban lent, a 200 cm széles és az ennél szélesebb (300 cm) erkélymegoldást mutatjuk be, a teljesség igénye nélkül.
Tehát 200 cm felett valami új megoldásra volt szükség ahhoz, hogy a keletkezett igényeket a gyártók ki tudják szolgálni. Így született meg a toló-bukó erkélyajtó. Ez az erkélytípus képes a 300 cm szélességet is lefedni, de az ennél szélesebb nyílásokba is tud megoldást nyújtani.
„A” sémás toló-bukó műanyag erkélyajtó
Toló-bukó, pontosabban bukó-toló erkélyajtó egyik népszerű kivitelezési megoldása az „A” sémás szerkezet. Lényege, hogy egy fix szerkezet mellé kerül (egybeépítve vagy sorolva) egy buktatható és eltolható erkélyszárny.
A toló szerkezet minimális és maximális gyárthatóság adott. Viszont, bizonyos mérethatároknál számtalan kiegészítőre lesz szükség, a megfelelő működéshez és bizony vannak mérettartományok, amikor nem igazán javasoljuk az erkély megvásárlását. Pontosabban rendelhető a termék, de néhány tulajdonságra felhívjuk majd figyelmét.
GYÁRTÁSI MÉRETEK |”A” sémás toló-bukó erkély
- Minimális gyártási méret: 180*200 cm
- Maximális gyártási méret: 300*200 cm
HIBAFORRÁS | az alsó mérettartományban
Fel kell hívjuk a figyelmét egy fizikai tulajdonságra. Ez minden toló-bukó szerkezetre igaz, még akkor is, ha erről nem tájékoztatják önt. Jobb előre tudni mindent és nem lesz a későbbiekben meglepetésben része. A túl keskeny és túl magas szerkezet esetén, a tolható szárny „dadoghat” működés közben. Mindez azt jelenti, hogy pl. 180*240 cm szerkezet esetén nagyságrendileg a toló szárny 90*240 cm. Túl magas a szárny, a gyártott szélességéhez képest. Mindez azt eredményezi, hogy az ajtószárny súlypontja magasan lesz és a keskeny szélességnek köszönhetően az eltolás közben a toló szárny döcöve működik. Ilyen fizikai hatásra nincs jótállás sajnos.
JAVASLAT |
Amennyiben mégis szeretne, lehetőség szerint jobban működő, minimális szélességi mérettel toló-bukó erkélyt rendelni, javasoljuk, hogy 210 cm magasságig legyen tolható a szerkezet, felette pedig használjon fix felülvilágítót. Még ilyen mérettartományban is lehet némi érezhető hullámzás működés nélkül, de ez már nem annyira zavaró. Igazából 200 cm szélességi méret alatt, toló-bukó erkélyajtó vásárlását nem szívesen javasoljuk.
ERŐSÍTETT ÜVEGEZÉS | balesetveszély elkerülés
Bizonyos mérethatár felett 6 mm erősített üveget kell alkalmazni a biztonság miatt. Van eset, amikor a fix szerkezetbe kell csak erősített üveget tenni, de vannak méretek, ahol már a toló szárnyban is alkalmazni kell az erősített üveget. Fix részben minden esetben nagyobb az üvegfelület (nincs szárny benne), ezért fordulhat elő, hogy csak a fix rész tartalmaz erősített üveget.
KÉNYSZERMŰKÖDTETÉS | súlyterhelés – működés könnyítés
A toló-bukó erkélyajtók három vasalattal kerül kereskedelmi forgalomba. A három vasalattípus a szerkezet működését biztosító alsó kocsiszettre vonatkozik. Ez biztosítja a szárny kényelmes tolhatóságát és a súlyterhelést ez kompenzálja. Minél nagyobb egy szerkezet, annál erősebb kocsira van szükség, ami a kezelhetőséget biztosítja. A következőkben a kocsiszetteket mutatjuk be és azokat a mérethatárokat írjuk meg, amikor már szükséges a magasabb szintű vasalat alkalmazása.
- Kézi működtetésű, OZ 130 vasalat a mozgó szárnyakban, ahol a mozgó szárny m2 * az üveg súlya* 130kg. – alapár
- Kényszerműködtetésű, MZ 150 vasalat a mozgó szárnyakban, ahol a mozgó szárny m2 * az üveg súlya* 150kg. – felár
- Kényszerműködtetésű, MZ+ 200 vasalat a mozgó szárnyakban, ahol a mozgó szárny m2 * az üveg súlya* 200kg. – felár
Mit is jelent mindez termékre lefordítva? A következő elveket szoktuk használni, ami nem szabály, csupán egy tapasztalatból táplálkozó szakmai javaslat, viszont érdemes komolyan venni.
- OZ 130 – Alap kocsi | 180 cm – 200 cm szélességi méret között – magasság 240 cm-ig – ALAPÁRAS vasalat – kérhető a 150 kg kocsi
- MZ150 – 150 kg teherbírású kocsi | 201 cm – 270 cm szélességi méret között – magasság 240 cm-ig – kötelező – KÉNYSZER – 150-es FELÁRAS vasalat – kérhető a 200 kg kocsi
- MZ+ 200 kg teherbírású kocsi | 271 cm – 300 cm szélességi méret között – magasság 240 cm-ig – kötelező – KÉNYSZER – 200-as FELÁRAS vasalat
Minél nagyobb és súlyosabb a szerkezet, annál erősebb kocsival szabad a terméket megvásárolni. Alul nem szabad tervezni a szerkezetet, viszont felfele el lehet térni, mert még könnyebb lesz a termék kezelése. Kényszerműködtetésű vasalat esetén a kilincs hosszabb, így az erőkarnak köszönhetően a szerkezet bebuktatása is egyszerűbb, szinte alig szükséges a kézzel történő szárnyrásegítés.
TOKTOLDÓ HASZNÁLATA SZÜKSÉGES |
A toló-bukó műanyag erkélyajtók alá szükséges kiegészítő elem a toktoldó használata. Azért kerül a szerkezet „feltoldózásra”, hogy a kocsinak legyen elég hely alul a felszereléshez. Toldó nélkül a kocsi túllógna a szerkezet alsó tokján. OZ 130 -as kocsi esetén 15 mm-es toldót használunk, míg az MZ 150 és az MZ+200 kocsi esetén a toldó magassága 30 mm. A toldók minden esetben a megadott magassági méreten belül érvényesek.
ALU KÜSZÖB HASZNÁLATA
Toló-bukó szerkezeteknél a fent említett túllógás miatt, alumínium küszöb nem alkalmazható. Ebben az esetben nincs alul tokküszöb, amire a vasalatot fel lehetne rögzíteni
ZÁRHATÓSÁR | belső vagy kétoldali kilincs
Toló szerkezetek alapáron belső kilincset tartalmaznak, tehát kívülről nem zárhatók. Viszont felár ellenében kérhető az átmenőkilincs, amikor már lehet kívülről is működtetni a szerkezetet. Ezt ajánlatkéréskor minden esetben kérni kell.
„C” sémás toló-bukó műanyag erkélyajtó
Láttuk az „A” sémás toló-bukó erkélyajtó mérethatárait (max: 300*240 cm), de mi történik, ha ennél nagyobb a nyílás, ahova szerkezetet szeretnénk beépíteni? Természetesen van erre is lehetőség, de már egy másik séma alapján lehet toló-bukó erkélyt beépíteni. Ez pedig a „C” sémás toló-bukó változat.
GYÁRTÁSI MÉRETEK |”C” sémás toló-bukó erkély
- Minimális gyártási méret: 320*200 cm
- Maximális gyártási méret: 600*200 cm
Ebben az esetben a két oldalt látható fix szerkezetek külön kerülnek legyártásra. Majd a teljes tóló-bukó erkély a helyszínen kerül összesorolásra. Az „A” sémás szerkezetekkel megegyező kiegészítők szabályai, lehetőségei ebben az esetben is érvényesek, külön most nem foglalkozunk velük.
Panel vagy társasházba, hogy vihető fel a toló-bukó erkélyajtó?
Egyre több társasházba és panellakásba szerelünk manapság toló-bukó erkélyajtókat. Így a kérdés teljesen racionális, miszerint, hogy lehet ilyen nagy szerkezetet pl. emeletre felvinni? Egy akár 300*240 cm-es erkélyt, azért a lépcsőházba igen nehéz lenne felvinni, sőt lehetetlen próbálkozás, ne szépítsünk. Jöhet a daru, pláne, ha 10. emeleti a lakás. Ennek költsége borsos, így ezt hagyjuk most mindezt figyelmen kívül.
Lehetőség csupán egy maradt, miszerint a toló-bukó részt és a fix részt külön kell legyártani, „A” sémás szerkezet esetrén. A két külön terméket pedig a helyszínen kell majd összeszerelni. Vizuálisan az egyben és külön szerelt megoldás között annyi a különbség, hogy a külön szerelt erkély esetében, két 67 mm széles tok találkozik (134 mm), míg az egyben gyártott terméknél középen egy 84 mm-es osztó található.