Egy műanyag ablak értékét nem az ára határozza meg, hanem a statikai tulajdonsága és mellette a hőszigetelő képessége. Persze nagyon sok más alap elvárásai is vannak egy nyílászárónak, de most a hőszigeteléssel foglalkozom ebben az írásomban.
Műanyag ablak és a hőszigetelés | nem kamrázunk
Az ablak hőszigetelő képessége (hőátbocsátási tényező) azt mutatja meg, hogy milyen jól szigetel az ablak, és mennyi hő halad át rajta. Ezt a képességet a Uw-érték – más néven a teljes ablakon mért hőátbocsátási tényező (W/m²K) jellemzi. Minél alacsonyabb a Uw-érték, annál jobb a hőszigetelés, és annál kevesebb hő távozik az ablakon keresztül. Az ablak teljes hőátbocsátási tényezőjének a jele tehát az| Uw.
SZAKMAILAG LEÍRVA | Az „Uw érték” angolul “U-value” vagy pontosabban “thermal transmittance” néven ismert. Az “Uw” az “window U-value” rövidítése, ami az ablakok hőátbocsátási tényezőjét jelöli. Ez megmutatja, hogy az adott nyílászárón mennyi hő áramlik át 1 m² felületen keresztül, 1 Kelvin hőmérséklet-különbség mellett. Minél alacsonyabb az érték, annál jobb az adott szerkezet hőszigetelő képessége.
Az Uw szám több hőátbocsátási adatból nyerhető ki és ezt fogjuk mindjárt áttekinteni. Az Uw (Window) az adott ablak hőszigetelési tulajdonságát mutatja meg. Minden „U” értéknél szabály, hogy minél alacsonyabb számot kapunk, annál jobb az egység hőszigetelése, így annál nagyobb az energiamegtakarítás. Három fő „U” érték határozza meg az ablak teljes hőszigetelő képességét. „Uf – (tok/szárny hőszigetelés), „Ug” – (üveg hőszigetelése) és a „ψ-érték” – (Üveg és a keret találkozásának a minősége). Ezekről írok most a következőkben.
TUDJUK | Az ablakokon eltávozó hő, az egész lakásra vetítve nagyságrendileg 25%. A tetőn is 25% hő távozhat, a falakon, mintegy 35% és az aljzat fele is távozhat hő a lakásból, ami 15%-os értéket tehet ki.
Műanyag ablaktok/szárny hőszigetelése | „Uf”
A műanyag ablakkeret és -szárny hőszigetelő képessége „Uf” – (frame) fontos a teljes ablak hőszigetelési tulajdonságai szempontjából. A műanyag ablakok jellemzően jó hőszigetelő képességgel rendelkeznek, mivel a műanyag (PVC) önmagában is alacsony hővezető képességű. A hőszigetelő tulajdonságokat azonban tovább javítják a keretben lévő légkamrák száma. Itt érdemes egy fontos tényről beszélnem.
Nagyon sokan a műanyag ablakok kamráiba „fulladnak bele”, közben nem a kamraszám a fontos tényező, hanem a PVC profil hőszigetelő képessége. (Kamraszám leleplező cikkünket itt olvashatja) Nagyvonalakban „igaznak kellene lenni”, hogy egy műanyag ablak minél több kamrát tartalmaz, annál jobb az Uf – hőszigetelő képessége. De ahogy mondani szoktuk „Azért van a szabály, hogy ki lehessen azt játszani.” Másik arany igazságunk a Pallasznál, „Kamrában kolbász legyen és szalonna!”
Azért igaz ez, mert sajnos a kamraszám fokozása nem történik racionálisan sok esetben. Ezért nem igaz minden esetben, hogy egy 5 kamrás ablaknál jobban szigetel egy 6 kamrás műanyag ablak és a 7 kamrás ablak pedig a csúcsok – csúcsa. Lehet sarkítottam most, de mindjárt megérti a lényeget.
FONTOS | elvárás lenne, hogy 70-76 mm profilmélység között 5 légkamrás ablakok kerüljenek forgalomba. 76-82 mm között pedig 6 légkamrás ablakokkal találkozzunk, felette pedig elérkezzünk a 7 levegőkamrás profilokhoz. Pici eltérés azért az adatokban megmutatkozhat.
Sajnos ez nem így működik hazánkban és irracionális megoldásokkal találkozunk a piacon. Mit is jelent mindez? Elérhető még mai napig 76 mm alatti profilmélység alatt a 6-7 légkamrás ablak is, ami nagyon sok terméknél hőszigetelési és statikai minőségromlást mutat fel a valódi 5 kamrás ablakokhoz viszonyítva. Kamraháború zajlik a piacon és nagyon sokan kamraszámokra kérnek ajánlatot. 76 mm műanyag ablakok összehasonlító cikk itt érhető el.
Kömmerling AD76 – 5 kamrás műanyag ablak jobban szigetel, bármelyik más márka 76 mm mélység alatti 5 – 6 – 7 kamrás ablakánál. Ez egy egyszerű mérnöki tervezés végeredménye és nem marketing kamraszám dobálózás.
Tehát próbáljuk a statikáshoz igazítani a hőszigetelési adatokat és a fent leírt paraméterek alapján válasszunk ablaktok/szárnyminőséget. Műanyag ablakok kamraháborújáról itt tud többet olvasni.
„Uf” | TOK/SZÁRNY | betűjel mutatja meg, hogy a műanyag ablaktok/szárnykapcsolatának mi a hőszigetelő képessége. Tok és a szárny illeszkedésének pillanatában milyen hőtechnikai adatokkal rendelkezik egy műanyag ablak, üvegezés nélkül. Tehát a teljes hőszigetelés végeredményéhez (Uw) vezető út egyik állomása a tok/szárny hőszigetelési adata (Uf).
Műanyag ablak üvegezésének a hőszigetelése | „Ug”
A legfontosabb hőszigetelési egysége a műanyag ablaknak nem más, mint az üvegezés.Minél jobb egy szerkezet üvegezhetősége, annál jobb lesz a termék teljes hőszigetelő képessége, az adott kategórián belül. A fenti kamrákhoz visszacsatolva fontos tudni, hogy egy 70-73 mm mély 5 kamrás profilba vagy egy 74 mm-es 6 kamrás ablakba nem nagyon tehető be 40 mm-nél vastagabb 3 rétegű üveg. Mint írtam az üvegezés adja a lelkét az ablak hőszigetelési mutatójánál. Egy valódi 5 légkamrás pl. 76 mm mély ablakba pedig betehető a 48-50 mm mély 3 rétegű üveg is, fokozva az ablak teljes szigetelését.
KÜLÖNBSÉG | Ha veszünk két 5 kamrás ablakot, legyen az egyik 70 mm, míg a másik 76 mm mély profil. A 76 mm-es műanyag ablak Uf (tok/szárny) hőszigetelő képessége jobb a 70 mm-es terméknél. A 76 mm-es ablakba betehető a 48-50 mm extra szigetelést adó üveg, míg a 70 mm-es termékbe a kevésbé jó mutatókkal rendelkező maximum 40 mm-es 3 rétegű üveg installálható csupán.
Így a két termék közti végső hőszigetelő képesség (Uw) is komoly eltéréseket fog mutatni, holott mind a két esetben 5 kamrás ablakról beszélünk. Van két autóm, az egyik Ferrari, a másik Wartburg, de mind a kettőt autónak nevezik. Jó hír, hogy árban nem biztos (sőt), hogy a Wartburg olcsóbb lesz, de ez már üzletpolitika és nem szakami ismeret.
Műanyag ablak távtartó sáv hőszigetelése | ψ-érték
Na erről szinte senki nem beszél, pedig egy roppant fontos elemhez érkeztünk el. Ez maga a látható, mégis láthatatlan tényező, ami nagy befolyással van a műanyag ablak teljes hőszigetelő képességére (Uw). A műanyag ablakok üvegezésénél a ψ-érték (ejtsd: pszí-érték) az üveg és a keret találkozásánál (az úgynevezett távtartó sávnál) bekövetkező hőveszteséget mutatja meg. A ψ-érték mértékegysége W/mK, és minél alacsonyabb, annál jobb a hőszigetelés a keret és az üveg találkozásánál. Ezt a számot senki nem tűnteti fel, mert értékét a gyártók tudják csupán, de én ezt lent megosztom önnel.
Miért fontos a ψ-érték? |A ψ-érték az ablak teljes hőszigetelési értékének része, mert az üveg peremén, ahol az üveget és a keretet egy fém vagy műanyagtávtartó tartja össze, általában több hő távozik, mint az üveg közepén. A jó minőségű műanyag távtartók (például „meleg peremes” távtartók) minimalizálják ezt a hőveszteséget, így alacsonyabb ψ-értéket érnek el, mint a hagyományos alumínium távtartók. Perempára lecsapódásról itt olvashat.
Sokan a páralecsapódással hozzák összefüggésbe a melegperemes távtartót, de valós minősége a hőszigetelésben mutatkozik meg. Páralecsapódás érthető, mert ha az ablaküveg/keret találkozásának pontnál csökkentjük a hőveszteséget, akkor ennél az illesztésnél „melegebb lesz” a lecsapódásra alkalmas felület.
PÉLDA |
Kömmerling AD76 – 5 légkamrás ablak | 44 mm 3 rétegű üveg – ALU távtartóval
Uw: 0.94 W/m2K
Kömmerling AD76 – 5 légkamrás ablak | 44 mm 3 rétegű üveg – MP távtartóval
Uw: 0.85 W/m2K
- Ahol az MP | melegperemes távtartót jelent
Látható, hogy egy ψ-érték változtatással, hogy lehet alacsonyabb hőveszteségi mutatót elérni.
Jellemző ψ-értékek:
- Hagyományos alumínium távtartó: 0,06–0,08 W/mK
- “Meleg perem” műanyag távtartó (műanyag): 0,03–0,05 W/mK
A ψ-érték fontos a teljes ablak U-értékének (Uw) meghatározásakor, mivel ez az érték javítja az ablak szélénél kialakuló hőveszteség minimalizálását, különösen hideg időben.
Műanyag ablak hőszigetelése | matematika óra
Gyorsan lapozzon tovább az ajánlatkérő oldalunkra vagy a műanyag ablak árkalkulátorhoz, de ezt a lenti matematika órát véletlenül se olvassa el. Szeretem a szakmámat, azért tettem ki ezt a képletsort, nézze el nekem. Szóval, itt a cikkem vége!
A műanyag ablak Uw-értéke az egész ablak (üveg és keret) hőszigetelő képességét fejezi ki, és azt mutatja meg, hogy mennyi hő halad át az ablakon négyzetméterenként és Celsius-fok különbségenként. Az Uw-érték kiszámításához figyelembe kell venni az üveg (Ug), a keret (Uf) hőátbocsátási tényezőjét, valamint a peremzóna (ψ-érték) hőátbocsátását. Erről beszéltem eddig.
Uw kiszámításának képlete – TELJES HŐVESZTESÉGI MUTATÓ
ahol:
- Uw – az egész ablak hőátbocsátási tényezője (W/m²K),
- Ug – az üveg hőátbocsátási tényezője (W/m²K),
- Uf – a keret hőátbocsátási tényezője (W/m²K),
- ψ – a távtartó hőátbocsátási tényezője (W/mK),
- Ag – az üvegfelület területe (m²),
- Af – a keretfelület területe (m²),
- Lg – az üveg peremének hossza (m).
Példa a Uw kiszámítására:
Tegyük fel, hogy egy 1,2 m széles és 1,5 m magas egyszárnyú ablakot vizsgálunk, amelynek:
- Ug értéke 0,7 W/m²K,
- Uf értéke 1,2 W/m²K,
- ψ értéke 0,04 W/mK.
Az ablak területei és a perem hossza:
- Az üvegfelület | Ag = 1,2*1,5 = 1,8 m2
- A keret területe, Af = teljes ablak terület – Ag = (1,2*1,5) − 1,8 = 0,3 m2
- Az üveg peremének hossza, Lg = 2*(1,2+1,5) = 5,4 m
Ez a képlet pontos Uw értéket ad, figyelembe véve az üveg, keret és peremzóna hőszigetelési tulajdonságait. Ha még nem vesztettem el, kérem számolja ki ezt a képletsort és megkapja a teljes hőveszteségi mutató (Uw) értéket.
Köszönöm szépen, ha még itt is velem tartott és várom szaküzletünkben nagy szeretettel, de kérhet tőlem árajánlatot is.
Csáki Tamás – Pallasz Enteriőr