Műanyag ablaküveg élcsiszolás

Műanyag ablaküveg élcsiszolása

Az üveg élcsiszolása vagy a 6/8 mm vastag erősített üveg alkalmazása több okból is fontos, legyen szó esztétikai vagy funkcionális szempontokról. Műanyag ablakoknál a biztonsági szempontok kerülnek előtérbe, amikor a két technológiai lehetőségről beszélünk. Amikor egy üvegfelület túllépi a 2,5 m2 felületet, a két lehetőség egyike biztosan visszaköszön önnek az árajánlatban.

6 mm és a 8 mm-es erősített üvegekkel már foglalkoztam korábbi írásaimban, amiről itt tud bővebben olvasni. A mostani cikkben, az üvegek éleinek csiszolásáról írok, mint opcionális lehetőség. Ez a technológia elérhető és gazdaságosabb, mint a 6 mm vagy a 8 mm vastag üvegrétegrendek alkalmazása, de ennek alkalmazási korlátai vannak.

Üvegek élcsiszolása – műanyag ablakoknál

A műanyag ablakok esetén általában a következő típusoknál kerülnek nagy üvegtáblák a termékbe:

  • Fix ablakok
  • Nagy bukó ablakok
  • Toló-bukó erkélyajtók
  • Emelő-toló erkélyajtók
  • PremiSlide toló erkélyajtók

Gyakran lépik át azt a felülethatárt az üvegek, amikor már 6 mm vagy 8 mm vastag üveget kell alkalmazni. Aki nem olvasta az erősített üvegekről szóló cikkemet, azoknak mondom el, hogy ha az üvegfelület túllépi a 2,5 m2 felületet, már a 6 mm vastag üveget kell alkalmazni. 4 m2 felület felett pedig kötelező, a 8 mm erősített üveg alkalmazása. Olcsóbb megoldásként lehetőség van az üvegfelületek csiszolására is. Dekorációs vagy könnyeb kezelés érdekében is használható bizonyos termékeknél ez a technológia, mint pl. tükrük vagy dekor üvegek készítése. Műanyag ablakoknál ez szigorúan véve, biztonsági megoldás lehet.

Felhasználási terület

  • Dekorációs cél – ezzel nem foglalkozunk
  • Biztonságtechnikai cél

Műanyag ablaküveg élcsiszolás

Élcsiszolt üveg – technikai szerep

Biztonság növelése: Az üveg vágott élei rendkívül élesek és veszélyesek lehetnek. Élcsiszolás nélkül könnyen okozhatnak sérüléseket, például vágásokat vagy horzsolásokat. Az élcsiszolás tompítja az éleket, ezáltal csökkentve a balesetek kockázatát. Az élcsiszolt üvegek tompa, sima szélei jelentősen csökkentik ezt a kockázatot.

Törésállóság növelése. A vágott üveg élei gyengébbek, hajlamosabbak a repedésekre és a törésre, különösen akkor, ha feszültség éri őket. Az élcsiszolás során eltávolítják az éleken lévő mikró repedéseket és egyenetlenségeket, így az üveg tartósabbá és strapabíróbbá válik.

Feszültségek csökkentése: Az üveg vágása során belső feszültségek keletkeznek, amelyek az élek mentén különösen jelentősek. Ezek a feszültségek növelik a repedés vagy törés kockázatát. Az élcsiszolás eltávolítja a mikró repedéseket és éles sarkokat, ezzel kiegyensúlyozottabbá teszi az üveg szerkezetét.

Élek simítása: A vágás nyomán az élek gyakran durvák és egyenetlenek. Az élcsiszolás révén ezek az élek teljesen simává válnak, így könnyebb a további feldolgozásuk vagy beépítésük.

Edzett üvegek előkészítése: Az edzés előtt az üveg éleit meg kell csiszolni, hogy a hőkezelés során ne törjenek el a feszültség miatt. Az élek csiszolása nélkül az edzett üveg szinte garantáltan sérülékenyebb lenne.

Műanyag ablaküveg aima élcsiszolás

Üveg élcsiszolás típusai

Az élcsiszolás nem egységes folyamat, különböző módszereket alkalmaznak az üveg felhasználási céljától függően. Műanyag ablakgyártás esetén a sima élcsiszolást használják, de kis áttekintés adok az egyéb csiszolási lehetőségekről is.

  • SIMA ÉLCSISZOLÁS (matt él): Az élek biztonságossá tétele, általában olyan helyeken alkalmazzák, ahol az élek nem láthatóak (pl. építészeti üvegek).
  • Polírozott csiszolás: Az élek fényesek és esztétikusak lesznek, így ideálisak bútorokhoz vagy dekorációs célokra.
  • Fazettázás: Az üveg szélét szögben csiszolják, ami különleges fénytörési hatást kelt, főleg tükröknél vagy díszüvegeknél népszerű.
  • C-kör élcsiszolás: Lekerekített él a modern, sima megjelenésért.
  • 45 fokos élcsiszolás: Éles, de polírozott élek, amelyeket gyakran dekoratív célokra használnak.

Milyen mérethatárig lehet üvegcsiszolást alkalmazni?

Műanyag nyílászárók esetén 2,5 m2 üvegfelület felett kell az üvegcsiszolást alkalmazni. Nem egyenlő a gyártott termék négyzetméterével, mert az üvegfelület a tok külméreténél kisebb lesz. Ezt majd az árajánlatban tudják a kollégák kiszámolni önnek. Üvegcsiszolást maximum 2,7 m2 felületig lehet alkalmazni, legyen az 2 rétegű vagy 3 rétegű üveg. Ennek költsége alacsonyabb, mint a 6 mm erősített üveg alkalmazása. 2,71 m2 felett pedig a már eddig is alkalmazott 6 és 8 mm vastag üveget kell alkalmazni. Nagy panorámák elengedhetetlen része, a költségesebb üveghasználat.

Cseke Zsolt – Pallasz

Cseke Zsolt - Pallasz