Beltéri ajtó

Röviden néhány gondolat a beltéri ajtóról. Mindezt azért, hogy gyors áttekintést tudjon kapni a piacon található termékekről és innen tud majd továbbmenni abba az irányba, ami a végső megoldást tudja önnek adni és élvezni tudja a belső ajtó esztétikai látványát. Egy beltéri ajtó az
minden esetben egy szép bútordarabja lesz otthonának.
 
Beltéri ajtó ajánlatkérés

Beltéri ajtó | alapanyag szerint

A fent említett termékeken túl is vannak még belső ajtó minőségek, de a piac nagyon elenyésző hányadát képezik csupán. Nézzük röviden meg azt, hogy az egyes ajtók, milyen alapanyagot képviselnek. Mindezt azért tesszük meg, hogy látható legyen az egyes felületek közti különbségek.
 

Beltéri ajtók összehasonlítását itt tekintheti meg

 

Műanyag alapanyagú beltéri ajtó

Itt olyan ajtókat kell elképzelni, mint a homlokzati nyílászárókból készült termékek. Tehát teljes felületében műanyag a termék, acélmerevítéssel kombinálva a statika miatt. Nincs a beltéri ajtó hőingadozásnak kitéve, mert ugye csak belső teret választ el, ezért a műanyag beltéri ajtót nem kell hőszigetelésre tervezni ebben az esetben.
Ezért nem is olyan vastag a profil, mint egy ablak vagy bejárati ajtó esetében. Általában 3 levegőkamrás szerkezetekről beszélünk. Megjelenésében általában részben üveges vagy tömör síkpaneles ajtókról beszélünk.

 

Nincs lehetőség felületi mintázásra, mert azért érdemes tudni azt, hogy ezeket a műanyag betéri ajtókat nem családi házakban szokták legtöbbet használni. Alkalmazásuk általában sportlétesítményekben, ipari, egészségügyi vagy gasztronómiai működést biztosító épületekben figyelhető meg. Itt a higiénia az elsődleges szempont és nem a design. Többször kell tisztítani, fertőtleníteni a felületet és ezt a beltéri ajtónak bírnia kell hosszabb távon. Ezért a PVC belső ajtókat ilyen működési körülmények között lehet alkalmazni.
 

Dekorfóliás felületű beltéri ajtó

Egy rendkívül kedvelt termékcsalád volt korábban, de az elmúlt 10 évben már nagyon kevés megrendelés történik ezen ajtókból. A miértre a válasz az, hogy egyrészt hazánkban a szabvány méretű falnyílások nagyon kevés esetben állnak rendelkezésre és a dekor ajtót szabványméretben gyártják többnyire (MSZ). Másik ok, hogy a felületi minősége már idejét múlt és gyengébb a hasonló felületű ajtókhoz képest. Akkor nézzük is meg, hogy mi ez a két ok, ami miatt elvesztette varázsát ez a korábban igen népszerű termék.

 

Az MSZ (Magyar Szabvány) egy olyan falnyílást határozott meg, ami minden építkezés által betartható. De, ami betartható azt nem kell betartani. Mindezt a hazai építkezési kultúránk egyszerűen meg is mutatta az elmúlt évtizedekben és sajnos ma is.
 
Dekorfóliás beltéri ajtóknál a szabvány többnyire három falnyílás méretet határozott meg, leegyszerűsítve mindent most. Ez a három beltéri ajtóhoz használt nyílásméret pedig:
 
  •  75*210 cm
  •  90*210 cm
  •  100*210 cm
Tehát ezen szabad nyílásoknak kell rendelkezésre állni ahhoz, hogy a dekor beltéri ajtók beszerelhetők legyenek a lakásunkba, házunkba.
 
Tapasztalat, hogy igen kevés nyílás felel ma meg ezen paramétereknek, még ha látszatra annak is tűnik. A kész falnyílás vagy a régi ajtó kibontása után láthatóvá vált, hogy bizony csak gondoltra volt egy ajtó 90*210 cm. Valamelyik méret általában hibázik ehhez, de többnyire mind a kettő. Így jöhet az egyedileg gyártott beltéri ajtó, amit a dekor ajtó nem képvisel (Igaz ma már próbálják ezt a terméket is egyedi méretben gyártani, de a felára olyan magas lett, hogy jobban megéri egy erősebb pl. CPL felületű ajtó után nézni).
 
Ez az egyik ok tehát, amiért a dekorfóliás beltéri ajtó népszerűsége csökkent és talán lassan alkalmazásuk el is tűnik a piacról. Másik ok már egy sokkal izgalmasabb téma, miszerint a felületi minősége már nem olyan korszerű, mint más hasonló felületi kinézettel rendelkező beltéri ajtók esetében (CPL).
 
Dekor ajtó felületét egy nyomdatechnikai úton előállított 80-100 gr/m 2 súllyal rendelkező papírtekercsből nyeri. Ez a papír kerül az ajtólap és a tok felületére, ragasztással. Az ajtólap keretrendszere MDF léc és a keretben egy papírrács betét van. A papírrács egy igen jó megoldás és kedvelt statikai erősítése más beltéri ajtóknak is. Viszont az így kapott keretrendszerre egy vékony 3 mm vastag MDF lap kerül felragasztásra, amire szintén ragasztják az előbb említett dekor papírt. Ez a papír egy fa mintát jelenít meg, egyszerű struktúra nélküli sík felületen.
 
Ezt a papír mintát egy speciális általában 9 mikron vastag savas lakkréteggel vonják be. A lakk sajnos beszívódik a papír anyagában, így nem csak a felületen marad az meg, hanem a papíranyagba is jut belőle. Egyrészt ez jó, mert erősíti a papír anyagát, de rontja a felületi kopásállóságot is, mert a lakk kevesebb része marad meg a felületen, mint tiszta védőréteg. Ezért a felületikopásállóság nincs tökéletesen biztosítva.
 
Szóval két okra vezethető vissza a termék piacvesztése. Egyik ok a szabvány méret hiánya a hazai építőiparból, másik ok a felületének gyengébb minősége.
 
Népszerűségvesztés harmadik oka lehet még a szegényes színválaszték is. Ezt a hármas terhet az ajtó ebben a korban már nem tudta elviselni, mert megjelentek olyan belső ajtók (CPL felületű), amik már minden elemében korszerűbbek, min a dekorfóliásbeltéri ajtók.
 

CPL fóliás felületű beltéri ajtó

Mint fent említettem a dekor ajtók helyét vették át a CPL felületű belső ajtók. Minden elemében felülmúlják a dekor ajtókat, ezért elmondható, hogy jelenleg a legnépszerűbb termékek hazánkban is a CPL beltéri ajtók.
 
Felületüket tekintve a különbség, hogy nem dekor papír kerül az ajtóra, hanem egy CPL fólia, aminek minősége gyártónként eltérő lehet.

 

CPL – Continuous Pressured Laminate – kétszalagos présgépben állítják elő 30-70 bár nyomóerővel, 150-170 °C hőmérsékleten. A felület vastagsága 0,2-0,9 mm között van többnyire. Utólag formázható anyag, így nem csak az ajtólapot tudják bevonni vele, hanem a tokrendszerre is hajlítható, ragasztható. Felülete rugalmas, színtiszta, gazdag struktúrában és alacsony a felületi kopása.
 
Mindezen előnyök miatt ütés és bizonyos fokban vegyszerállósága mellett nedvességet is jól tűri. (Itt azért tudni kell, hogy a bő vizes felmosásra nem biztos, hogy jól reagál. Itt nem a bevont felületet értjük, hanem az ajtólap alját és a tokálló alját, ami a burkolathoz közel van vagy pont a burkolaton áll. A tok és az ajtólap alja nem kerül fóliázásra.)
 
CPL beltéri ajtó kedvelt termék, mert MSZ -Magyar Szabványméreten kívül, egyedi méretben készül. Egyedi méretezést nem kell megfizetni, mert ennél a terméknél ez az általános gyártás. Árban magasabb a dekor ajtónál, de az árkülönbség az alapanyag minőségben keresendő, mert gyártástechnológiában megegyező a két termék.
 

Furnér felületű beltéri ajtó

A fenti két termékhez hasonló a technológiája a fafurnér felülettel bevont ajtónak is. Tok és szárnyrendszere hasonló, különbség csupán a felületi alapanyagban keresendő. Persze némi eltérés azért mutatkozik a tok és az ajtólap megmunkálása között, de most a végső felület sokkal izgalmasabb.

 

Talán tudja ön is, hogy a furnér ajtó a legmagasabb szinten álló beltéri ajtó minőség. Ez pedig a valódi fa felületének köszönhető. Igaz nem teljes keresztmetszetében fából előállított termékről beszélünk, de a megjelenése lenyűgöző.
 
Nincs két egyforma esztétikai minőség, mert farönk hámozását követően az általában 05-06mm vastag falemezzel borítják az ajtólapot és a tokot is. A fa élettani hatásait teljesen magán viselik az ajtók. A modernebb késelési technológiának köszönhetően már megjelentek olyan felületek is, amik ezt a struktúrát sajnos teljesen eltüntetik, de ezt a kor igényei tették lehetővé.
 
A hámozott farönkből nyert lemez felragasztását követően pácolják vagy lakkozzák az ajtót. Amennyiben a fa valódi felületét és színét szeretnék az ajtót látni, abban az esetben a lakkozással történő munkafázist javasoljuk. Ha csak az adott fa struktúráját szeretnék látni (pl. tölgyfa), de mondjuk barna színben, abban az esetben a pácolás lehet megfelelő választás önnek.
 
Laminált felületű ajtók csoportjába tartozik a furnér beltéri ajtó is a technológia miatt. Viszont a csoport legmagasabb minőségű termékéről beszélünk a felületi hordozóanyag miatt. Ez a hordozó viszont az ajtó árában is megmutatkozik.
 

Lucfenyő alapanyagú beltéri ajtó

Válaszfal ajtóként is ismert termék, ami már teljes keresztmetszetében lucfenyőből készül. Válaszfal ajtó, mert szabványosítása miatt a régi építkezések elsőszámú beltéri ajtója volt. Építkezések alkalmával a válaszfalak felhúzása közben az ajtót beállították a nyílásba és azt körbe falazták.

 

Az ajtó lapja táblásított fenyőfából készül, ellenprofilos kialakítással. MSZ – Magyar Szabványméretben áll rendelkezésre az ajtó, egyedi méretben nem rendelhető, vagy csak igen magas felár ellenében (Sorozatgyártásról beszélünk ebben az esetben és nem egyedi gyártásról).

A tokrendszere is lucfenyőből áll, mely általában fix 12 cm pallótok. Igaz a mai gyártók felismerték, hogy a tokot a modern kor követelményeire is gyártani kell, így megjelentek itt is az UTH – utólag szerelhető és gumírozott tokok.

Barkácskategóriás termékként is a köztudatban van ez a beltéri ajtó típus, mert a
szabványméretezésén túl, többnyire festés nélkül és üvegezés nélkül, sorozatgyártással kerül forgalomba. Ez adja a kedvezőbb árát az ajtónak. Viszont, ha az otthoni üvegezést is figyelembe vesszük, az ár már nem lesz olyan kedvező. Továbbiakban az otthoni festés soha nem lesz olyan esztétikus, mint a gyártói körülmények között történő felületkezelés.

A lucfenyő ajtó a fa lapanyagának köszönhetően egy lazább, alacsonyabb sűrűséggel rendelkező termék. Így a nedvességet is jobban felveszi és el is engedi azt. A szerkezete ezáltal lehet lazább és vetemedésre hajlamosabb. A lucfenyőtől magasabb minőségű termék a borovi fenyő beltéri ajtó.

Borovi fenyő alapanyagú beltéri ajtó

Borovi fenyő beltéri ajtó nem létezik, de így került a köztudatba ez az erdei fenyőből készült ajtó, ami a legellenállóbb fenyőfajta. Ennek köszönhetően nem csak homlokzati nyílászárókat gyártanak belőle, hanem magas minőségű beltéri ajtókat is.

 

Az ajtók egyedi méretben kerülnek gyártásra gumírozott UTH tokkal, ellentétben a lucfenyő beltéri ajtókkal. Az ajtó szintén táblásított hossztoldott alapanyag, de már itt elérhető a toldás nélküli felület is felár ellenében.

Az ajtó számos lazúr felülettel kerül kereskedelmi forgalomba, ami lehet tömör fa beltéri ajtó vagy üvegezett változat is.

MDF alapanyagú – festett felületű beltéri ajtó

Ez az ajtótípus bár szintén UTH tokos rendszer és egyedi méretben készül, nem lamináltfelületű ajtó, hanem festett, mint a borovi fenyő ajtó, igaz más technológiával.

 

A tok és az ajtólap rendszere is MDF alapanyagból készül és csiszolást követően kerül festésre. Két gyártási módban készülnek az MDF festett beltéri ajtók. Egyik az üveges beltéri MDF ajtó, másik a mart felületű beltéri ajtó. Az üveges ajtók frontja egy 4 mm vastag MDF lap, amibe az üveg kerül. A mart felületű ajtólap vastagsága pedig 6 mm, ami tartalmazza a V – U – Hullám marásmintát.

Az így kapott ajtóra kerül a megrendelő tetszése szerinti RAL festékréteg, ami lehet matt, fényes és magasfényű.

 

Cseke Zsolt – Pallasz Enteriőr