Melegperemes ablaküveg tulajdonságai

Melegperemes üveg és a hőszigetelés - műanyag ablak

A melegperemes üveg a hőszigetelt üvegszerkezetek egyik innovatív típusa, amelyben a távtartó (az üvegtáblák közötti rögzítő és elválasztó elem) speciális anyagból készül, nem pedig hagyományos alumíniumból. Ez a megoldás jelentősen javítja az üveg hőszigetelő tulajdonságait. Persze ez így nem igaz, de így szokták mondani.

Hogyan működik a melegperemes üveg a műanyag ablakban?

Távtartó anyaga: A hagyományos alumínium távtartók jó hővezetők, ezért hőhidat képeznek az üvegtáblák szélei mentén. A melegperemhez műanyag, rozsdamentes acél vagy kompozit anyagot használnak, amelyek rosszabb hővezetők, így minimalizálják a hőhidakat.

Hőszigetelési réteg: A távtartó belső része nedvszívó anyaggal van töltve, amely megakadályozza a pára felgyülemlését az üveg között (ALU távtartóra is igaz). A külső réteg gyakran speciális butyl szigetelő tömítést kap, ami az üveget ragasztja össze a távtartóval (ALU távtartóra is igaz). Végül a peremtömítéssel zárják a rendszert.

Mi a melegperemes ablaküveg és a hőhíd csökkentés

A hagyományos alumínium távtartóval készült üvegeknél az üveg szélei hidegebbek, ami páralecsapódáshoz és hőveszteséghez vezethet. A melegperem ezt jelentősen mérsékli, az ablak hőátbocsátási tényezőjét (Uw-értékét) javítja. Tehát nem az Ug – üveg hőszigetelést javítja a melegperem, hanem a nyílászáró teljes hőszigetelését. Ebben tévednek el nagyon sokan sajnos, amikor azt mondják, hogy az üveg hőszigetelése lesz jobb a melegperem által

Az üveg hőszigetelési mutatóját ugyanis nem az üvegezés szélein mérik, hanem az üveg közepén. Így a távtartó anyaga nem befolyásolja az üveg hőszigetelési mutatóját. Ha veszünk egy 44 mm vastag – 3 rétegű üveget, abban az esetben ezeket a mutatókat fogja a két távtartó esetében látni:

  • 44 mm – 3 rétegű üveg – ALU távtartóval: Ug: 0.6 W/m2K
  • 44 mm – 3 rétegű üveg – MP távtartóval: Ug: 0.6 W/m2K

Tehát magának az üvegnek a hőszigetelési mutatója nem változik meg a távtartó kicserélése után. Akkor miért kapunk jobb hőszigetelési értéket, amikor az alumínium távtartót műanyagra (melegperem) cseréljük.

Na erről szinte senki nem beszél, pedig egy roppant fontos elemhez érkeztünk el. Ez maga a látható, mégis láthatatlan tényező, ami nagy befolyással van a műanyag ablak teljes hőszigetelő képességére (Uw). A műanyag ablakok üvegezésénél a ψ-érték (ejtsd: pszí-érték) az üveg és a keret találkozásánál (az úgynevezett távtartó sávnál) bekövetkező hőveszteséget mutatja meg. A ψ-érték mértékegysége W/mK, és minél alacsonyabb, annál jobb a hőszigetelés a keret és az üveg találkozásánál. A hőszigetelő műanyag ablkokról itt tud bővebben olvasni.

Műanyag ablak kalkulátor

Mi a melegperemes ablaküveg és a páralecsapódás

A belső üvegfelület kevésbé hűl le, így kisebb az esélye annak, hogy a helyiség páratartalma kicsapódjon az üveg felületén, ami penészedéshez vezethet. Viszont az igazsághoz hozzá tartozik, hogy ha nagyon nagy a pár a lakásban, az bizony a melegperemes üvegfelületen is le fog csapódni. minden esetben a pára vagy a vizesedés okát kell megszűntetni, csökkenteni.

Mi a melegperemes ablaküveg és az energiamegtakarítás

Az ablak peremén keresztüli hőveszteség csökkenése alacsonyabb fűtési költségeket eredményez. A melegperemes üveggel szerelt nyílászáró esetében a teljes hőszigetelési mutató lesz jobb. Tehát ha jobb egy műanyag ablak hőveszteségi mutatója, abban az esetben annak felületén keresztül kevesebb hő fog a lakásból távozni. Továbbá az ablak körüli hidegérzet megszűnik, ami javítja a helyiségben tartózkodók komfortját.

Melegperemes ablaküveg technológiai részletei

A melegperemes üvegeknél alkalmazott távtartók közül néhány ismert technológia:

  • TPS (Thermoplastic Spacer): Hőre lágyuló műanyag.
  • TGI (Thermally Improved Glass Spacer): Hőszigetelt üveghez kifejlesztett távtartó.
  • SWISSPACER: Egyik legismertebb márka, amely nagy hatékonyságú melegperem megoldásokat kínál.

Melegperemes ablaküveg felhasználási területei

A melegperemes üveg főként az alábbi területeken használatos:

Passzívházak: Az energiatakarékosságot maximalizálni kívánó épületeknél alapkövetelmény a hőhidak elkerülése.

Modern nyílászárók: Olyan ablakoknál és ajtóknál alkalmazzák, amelyek hőszigetelési értékei kiemelkedően jók. Kétrétegű üvegezésnél nem annyira javasolt megoldás a melegperem, mert a távtartó csere után még nem lesz látványos a hőszigetelési érték csökkenése, mint a 3 rétegű üvegezés esetén.

Melegperemes ablaküveg gazdasági szempontjai

Bár a melegperemes üvegek költsége valamivel magasabb, mint a hagyományos távtartókkal készülteké, a hosszú távú energia-megtakarítás és az élettartam növekedése miatt gazdaságos választásnak számítanak. Az ilyen üvegek megvásárlásakor érdemes figyelni az U-értékre, amely minél alacsonyabb, annál jobb szigetelést jelent.

Összegzés:

A melegperemes üveg az energiatakarékos építkezések egyik alapeleme, amely jelentősen hozzájárul a komfortosabb és fenntarthatóbb lakó- vagy munkakörnyezet kialakításához. Ha hőszigetelés szempontjából fontos fejlesztést keresel az otthonodban, ez a technológia kiváló választás lehet.

Cseke Zsolt – Pallasz

Kömmerling műanyag ablakok, bejárati ajtók