Kamra mértékegység nincs a fizikában!
Kamrában kolbász legyen és szalonna!
Hitelt érdemlő valóságot szeretne tudni és nem az érdekli, hogy az ablakok hány kamrával rendelkeznek? Ha így van, ön a legjobb helyen jár. Kamra mértékegység nincs a fizikában, így ön se keresgéljen a kamrában, csupán kolbászt és szalonnát. Sokkal fontosabb tényezők vannak a szakmában, amit érdemes tudnia, ha építkezés vagy lakásfelújítás előtt áll. Kamrázgatás csupán egy marketing eszköz, semmi más.
Lehet sok mindent írni és olvasni, de a legendák korából kinőttünk már. Jöhetnek 5 kamrás, 6 kamrás vagy a 7 kamrás marketing lovagok, de az „Uw” lovagnál nincs szebb, jobb és erősebb.
Kicsi képzavar, de a lenti cikkből minden kiderül, ha ön komolyan gondolja a jövőbe mutató beruházását. Kamravadászoknak sajnos nem tudok segíteni, ők most ne olvassanak tovább ezen az oldalon.
5-6-7 és a multikamrás ablakok legendái
Igen hallani lehet, hogy van 5 kamrás, 6 kamrás, 7 kamrás, 1456 kamrás műanyag ablak a piacon és ez teljesen rendben van. Szoktam mondani, hogy nekünk van multikamrás ablakunk is.
Tudja, hogy mi az, halott már erről? Igazából én sem tudom mi az, de a nagy honvédő kamraháborúban jól hangzik valami új, valami furcsa. MULTIKAMRA – vicces nem? Pont olyan vicces ez is, mint a kamrákkal történő érvelés és a kamrákra kihegyezett ajánlatkérés. Ez egy határozott STOP tábla részemről.
Kendőzetlen igazságot szeretem a műanyag ablakokról
Nem számít a kamraszám, mert ilyen mértékegység nincs a fizikában! |
Lehet, hogy mindezt az érvelést hallotta már, ami azt jelenti, hogy fejlődik az értékesítési kultúránk. Amennyiben nem hallotta eddig ezt a megállapítást, kérem olvasson még picit tovább.
Az, hogy egy műanyag ablak hány kamraszámmal bír, az csupán fizikai sajátosság. Minél szélesebb egy ablakprofil, annál több alátámasztásra van szükség a megfelelő statikai követelmények miatt. Két alátámasztó cella közti, levegővel szigetelt részt nevezi a piac kamrának. Minél szélesebb az ablakprofil, annál több helyen kell alátámasztani, így nő a kamrák száma. 70-76 mm széles ablakprofiloknál lehet 5 kamráról beszélni, felette már növekszik az alátámasztások száma, így nő a kamraszám.
Marketing kamrákkal a vásárlókért |
Viszont vannak marketing kamrák – én ennek nevezem -, mikor nem indokolt a sűrű alátámasztás a keskenyebb profiloknál. Két dolog van ilyenkor, miszerint „marketingelik” a kamrákat (nem hiszem, hogy vannak ilyen gyártók) vagy ami racionálisabb, nem megfelelően stabil a profil és az indokolt alátámasztási pontokat sajnos növelni kell, a nagyobb stabiltás miatt. Ilyenkor keletkezik olyan magas kamraszámú ablak, vékonyabb profiloknál, ami jól hangzik, de a háttérben sajnos más húzódhat meg. Saját véleményem, hogy 76 mm beépítési mélység alatt 5 kamrás profilok kerülhetnének csak piacra. Gondolom érzi, hogy nincs jó hírem ebben a tekintetben.
Két 5 kamrás ablak közt is nagyon nagy a szigetelőerő különbség |
Lehet 70-71-73 mm vastag profil is 5 kamrás. Viszont hőtechnikailag nem fog annyit tudni, mint egy 76 mm-es ötkamrás ablak, ami egyszerű fizika és nem varázslat. Tehát ön kap ajánlatot egy 70-71-73 mm-es ablakra és egy 76 mm-es ablakra. Mondjuk, hogy az ár egyforma. Ön ugyanannyi pénzért vehet jobb szigetelést és gyengébb szigetelést is, ez eddig világos.
Az is világos, hogy a 76 mm mély ablakok alatti profilszélesség szerintem már vastagon a múltat jelentik és nem a jövőt, de sajnos olyan gazdasági körülmények közt élünk, ahol a kereskedők nem merik kivezetni ezeket a régi ablakokat. Így mai napig új konstrukcióként vásárolják meg ezeket a termékeket a fogyasztók.
Jelen pillanatban az 5 kamrás ablakokkal kezdődik a termékszortimentünk és valahol a 7 kamrás ablakkal végződik. Lehet van már azóta 8 és 9 kamrás műanyag nyílászáró is a piacon, de tudja van multikamrás ablak is. Kamrák helyett nézzük meg a szakmai valóságot.
5 vagy a 6 kamrás műanyag ablak szigetel jobban?
Ne siessen a válasszal!
Gyermekként rávágtuk volna azt, hogy a 6 kamrás ablak jobban szigetel, mint az 5 kamrás termék. Több kamra, több levegő, jobb szigetelés. Tudja, 1 kg vas vagy 1 kg toll a nehezebb? …gyermekként rávágtam, hogy a vas. Járt hasonló cipőben? De felnőttünk és már tudjuk, hogy mindez nem így van.
Sajnos el kell szomorítsam, hogy sok esetben egy 6 kamrás műanyag ablak nem tud olyan jó hőszigetelési értéket produkálni, mint egy 5 kamrás Kömmerling AD76 ablak. De az is előfordul, hogy egy kiváló hatkamrás ablak jobban szigetel, mint egy gyengécske 7 kamrás ablak. Térjünk vissza oda, hogy két ötkamrás műanyag ablak közt van statikában és hőveszteségi mutatóban is eltérés, számos esetben nem kevés.
Hőszigetelést akar venni vagy műanyagot csupán | Ön mit fog látni egy ajánlatban? Van két 5 kamrás ablak ajánlatom, az egyik 10 Ft, míg a másik 12 Ft. De a 12 forintba kerülő ablak megvásárlása kifizetődőbb, mert nevében ugyan az az 5 kamra erősebb (70-76 mm közötti 5 kamrás ablakokról beszélünk) és hőszigetelési értékben is jobb. Így nem műanyagot vett csupán kilóra, hanem hőveszteségi mutatót, ami segít az energiaköltségének optimalizálásában. Tudja…rezsicsökkentő ablakok. Németországban extrudálják az ablakprofilt vagy német technológia, német anyacég, Németh Tóni készíti? Nem mindegy |
Vegyük példaként a Kömmerling AD76 ablakprofilt. Nevében is benne van, hogy 76 mm széles a tokrendszer. Ez a rendszer 5 kamrás profilként jön a piacra, de ezzel nem foglalkozunk. Fontos megemlítenem, hogy a legszélesebb ötkamrás rendszer ez a Kömmerling termék jelenleg a piacon. Hab a tortám, hogy Pirmasensben (Németország) extrudálják, így mindezt nem mondjuk, hanem hivatalosan igazolni is tudjuk.
Szóval van a Kömmerling AD76 – 5 kamrás ablakom – 76 mm beépítési mélységgel és vannak (név nélkül) a piacon még a mai napig is 70 mm-es, 71 mm-es és 73 mm-es beépítési mélységgel rendelkező ötkamrás ablakok. Rendben van elfogadom, mert a piac széles körű és önnek ebből a halmazból kell a legoptimálisabb megoldást megtalálnia. Nem azt mondom, hogy ezen ablakok nem jók, csupán szakmailag vannak jobbak a kategóriában véleményem szerint.
Kamra helyett nézzük először az ablak „Uf és az Uw” értékét
FONTOS |
„Uf” érték adja a profil hőveszteségi mutatóját. Amelyik cég megadja az Uf értéket, az büszkén vállalja a termék erejét. Tehát a tok/szárny együttható mértékegysége az Uf érték, W/m2K mértékegységben kifejezve.
Sajnos azért vannak itt is érdekességek, miszerint két labor más és más eredményeket fog kimutatni. Láttam már a Kömmerling AD76 ablaknál jobb mutatókkal bíró 70 mm-es profilt. De sajnos ezzel együtt kell élnünk. Így próbáljon valaki az erőben tájékozódni.
Azért mást ne nézzen vagy keressen, csupán vizsgálja az „Uf” értéket első körben. (Uf) Üvegezés nélküli szigetelő erőt jelent. Ha beleteszünk mindegyik termékbe egy 24 mm vastag 2 rétegű üveget, abban az esetben a jobb „Uf” értékkel bíró termék biztosan jobb végeredményt is fog mutatni „Uw). Üvegezéssel teljes ablak hőveszteségi mutatója az „Uw” érték, szintén W/m2k mértékegységgel kifejezve. Minél alacsonyabb az „Uw” szám, annál jobban szigetel az ablak.
Német laborérték vagy egyéb adat? |
A Kömmerling AD76 – 5 kamrás ablak „Uf” értéke: 1.1 W/m2K. A 70-71-73, mm vastag profil „Uf” értéke biztosan nem tudja ezt az számot produkálni. 1.5-.1.3 körül mozoghat mindez valahol, terméktől függően. Mindegyik termékbe beletesszük a 2 rétegű üveget, abban az esetben az arányok nem fognak megváltozni, nem változhat meg!
Kömmerling AD76 – 5 kamrás termék „Uw” értéke: 1.21 W/m2K. ROSENHEIMI német labor adat és nem más labor érték. Meglepődtem már jómagam is egy-egy ajánlatban olvasott „Uw” értéken. Hogy lehet, hogy a 70 mm vastag profil annyit tud, mint egy 76 mm-es profil vagy jobbat?
Úgy, hogy ez van leírva! Milyen labor igazolja ezt? Ez egy igen kiváló kérdés az ön részéről.
Akkor nézzük az extrém helyzetet, amikor van egy 6 kamrás ablak és marad pl. Kömmerling AD76 – 5 kamrás ablak összehasonlítása. Felvezettem a matekot az előzőekben és kanyarodjunk izgalmasabb területre.
Egy valódi hatkamrás műanyag ablak jobban szigetel, mint a legjobb 5 kamrás ablak. De mi a helyzet az általam ál hatkamrásnak nevezett termékek területén? Ezt tekintjük most át.
„Ál 6 kamrás” műanyag ablakok és a hőszigetelés
Igen sajnos vannak még olyan 6, néhol 7 kamrás műanyag termékek, amik nem rendelkeznek a valós 6 kamrás ablakok elvárt szigetelő (Uw) képességével. Saját véleményem, hogy egy 6 kamrás ablakprofil érje el a 80 mm-es beépítési mélységet, tehát a tok mélysége legyen legalább 80 mm.
Ez a profil kapjon középtömítéses rendszert és 3 rétegű melegperemes üveget. Így már egy remek 6 vagy 7 kamrás ablakról tudunk beszélni, ami tovább mutat az 5 kamrás ablakok piacán.
Ilyen passzív értékkel bíró termékekre kevesebb az igény (AA++ – passzív értékű ingatlanok), mert egy kiváló Kömmerling AD76 – 5 kamrás ablak a maga számtalan üvegezési lehetőségével, megközelíti ezen prémium ablakok hőszigetelési értékeit, erről is beszélünk később.
„Én 6 kamrás ablakot áraztam önnek, míg mások 5 kamrásat”
Jól hangzik mindez, csupán nézzük meg a már említett „Uw” értéket és azt, hogy ha valódi 6 vagy 7 kamrás ablakra kapott árat, egyáltalán szüksége van-e önnek erre. A megfelelő kabáthoz varrjuk a megfelelő gombot. Túltervezni lehet minőségben a beruházást, ha a költségei engedik, de ebben az esetben a másik cégtől is kérni kell egy ilyen versenyautóra árat. Ahogy mondani szoktuk, almát az almával hasonlítsunk össze. Nem egyszerű mindez annak, aki nem tájékozott ezen a területen, de a szakmai értékesítők ebben tudnak segítségére lenni.
Sok esetben árat adunk és veszünk, nem ablakot!
Olcsó kell, aranyharang nélkül?
Egységnyi szélességbe beletuszkolunk feleslegesen kamrákat csak, hogy mindez hangzatos legyen. Nem növelem a statikát, nem növelem a hőveszteségi mutatót. Egy dologban jobb ez a 6 kamrás ablak, mégpedig a kommunikációban. Kommunikációval nem lehet költséget csökkenteni. Tudja, bizonyíték kell és nem ígéret. Bizonyíték pedig a hitelt érdemlő „Uw” érték megtekintése.
Nem kell mese, legenda, elég egy picike, pindurka számocska – „Uw”. Vannak olyan 6 kamrás termékek, amik a Kömmerling AD76 – 5 kamrás rendszernél gyengébb szigetelést mutat fel. Név nélkül, érdemes utána járni, persze ha van hozzá kedve.
Mi a valódi 6 vagy 7 kamrás ablak?
Tökéletes kérdést fogalmazott meg!
Rögtön elmondom, hogy nekem mit jelent a valódi hat vagy hétkamrás műanyag ablak, ami minőségi lépést tesz előre a hőveszteségi mutatót – „Uw” – figyelembe véve, a kiváló ötkamrás ablakokhoz képest.
Nekem más nem számít első körben, második kör is megérne azért egy gondolatot. (Miszerint, ha műanyag ablakról beszélünk, mennyi műanyagot vagy egyéb adalékot tartalmaz az alap profil, ami olcsóbb, mint a műanyag.) 6 vagy 7 kamrás műanyag ablak PASSZÍV értéket tudjon |
Ha valaki azt mondja vagy írja önnek, hogy hatkamrás ablakot árazott, nézze meg az „Uw” értéket, amit kap hozzá, más nem lehet érdekes. Ne ragadjon be a rajtnál a „6 kamra” szóra. Amennyiben az Uw: 0.8 W/m2K érték alatt van, az egy jó minőségű 6-7 kamrás ablak. Az ilyen ablak nem széltömítéses (AD – ütköző tömítésnek is mondják), hanem középtömítéses (MD) ablakrendszer.
Széltömítéses ablaknál (AD) az egyik gumi a tok szélén, másik gumi a szárny szélén található. Tehát ez két helyen tömít az ablak, míg a középtömítéses (MD) rendszernél a tok közepén van egy további gumitömítés, ezáltal már három szigetelő pont található a szerkezetben, ami javítja az „Uf” – tok/szárny szigetelő képességét.
FONTOS | passzív érték meghatározása a nyílászáró esetén azt jelenti, hogy az ablak teljes hőveszteségi mutatója Uw: 0.8 W/m2K érték alatt kell, hogy megálljon. Ettől a ponttól beszélünk passzív értékről.
Ha valaki AA++ vagy passzív értéket megközelítő házat épít, ott csak az Uw: 0.8 W/m2K alatti hőveszteségi mutatóval rendelkező ablakok jöhetnek számításba. Ekkor lehet valós hőveszteségi mutató csökkenést elérni. Valódi passzív értékű műanyag ablak: Kömmerling MD88
Középtömítéses rendszernél (MD) a tok hőveszteségi mutatója Uf: 1.0 W/m2K érték alattinak kell, hogy legyen ahhoz, hogy a passzív értéket tudja majd az ablak teljes értékében (Uw), a megfelelő üvegezéssel (Ug) együtt. Tehát az Uf | Ug | Uw érték megértése fontos és minden más kamrázgatás egy unalmas szójáték legyen az ön számára. Itt már különválik a kamrázás a szakmai gondolkodástól.
A passzív értékhez az üvegek közt nem lehet alumínium távtartó, ezt már melegperemre kell cserélni. Nem lehet ezt az ablakot egyszerű kétrétegű üveggel (Ug 1.0 W/m2K) értékesíteni, hanem szükséges a rendszerhez igazodó 3 rétegű üveg alkalmazása. Általában ezen üvegek már Ug: 0.5 W/m2K értékkel bírnak. Üvegek közti távtartó pedig nem alumínium ebben az esetben, hanem melegperem. Így lehet maximalizálni a hőveszteségi mutatót.
Tehát, ha kap egy 6 kamrás ablakot – 2 rétegű üveggel, az nem ad megfelelő hőszigetelési értéket. Valódi 6 vagy 7 kamrás ablak nincs 2 rétegű üveggel, mert passzív érték elérése itt a cél. Majdnem passzív értéket tudunk elérni a Kömmerling AD76 – 5 kamrás ablakkal is a megfelelő üvegezésnek köszönhetően. Ha tovább kell lépni, jöhet a középtömítéses rendszer, amit már Kömmerling MD88-nak hívnak és passzív értéket tud.
Kinek milyen műanyag ablakot javaslok?
Jövőbe mutató beruházást, nem szabad a múlt technológiájával elvégezni!
Ön pénzt ad ki egy ablakcserére, mert fejlesztésben gondolkodik. Szeretne beépíteni olyan ablakot, ami már maga egy 15-20 éves konstrukció, a maga idejét múlt statikai és hőszigetelési értékeivel? Ami csak és kizárólag azért van még a piacon, mert az árakat itthon alacsonyan kell tartani és több kereskedés nem meri meglépni azt, hogy ne árat adjon el, hanem ablakot.
Hol itt a fogyasztóvédelem? Itt nem a hatóságra gondolok, hanem arra, hogy a vásárló érdekeit, lehetőségeit figyeljük és objektív a lehető legoptimálisabb megoldást kínáljuk számukra.
Nincs kamra, nincs gyors határidő, nincs olcsó vagy akciós termék. Ezekkel a szavakkal nem lehet minőségben gondolkodni. Megértem, ha valakinek azonnal kell valami és nem számít semmi. Az én életemben is adódtak ilyen esetek. Ezen túlmutatva érdemes picit megállni és szakmai szemmel elvégezni az ajánlatkérést és a vásárlást, mert a jövőbe mutató beruházást csak így lehet megvalósítani, legyen az Pallasz termék vagy máshol vásárolt nyílászáró. Én csak lehetőséget kínálok, a döntést pedig ön hozza meg a saját elképzelései szerint.
15-20 éves konstrukcióval szeretne jövőt tervezni? |
Olyan ablakot szeretne vásárolni, amivel legalább 15 évre tud tervezni. Ennek az ablaknak megfelelő alapanyaggal, megfelelő hőveszteségi mutatóval, megfelelő statikával kell rendelkezzen. Nem árban, hanem minőségben mérik a nyílászárót. Az ár nem szigetel, nem nyílik vagy bukik, nem jelent hatékony fejlesztést. Szekérrel nem tud autóversenyt nyerni, ez pici képzavar most, de mindez nagyon igaz.
Azt kell számításba vegye, hogy jelenleg az ön ingatlanának mi az energetikai mutatója, hol van jelenleg és hova szeretne eljutni a beruházást követően. Ennek az iránynak megfelelő hőveszteségi mutatóval rendelkező ablakot kell keresnie.
Tehát nem kamrázunk, hanem van egy tervünk. A terv kiír jó esetben egy, a nyílászárókra meghatározott „Uw” értéket. Ezt kell követni első sorban, de jobb minőség felé el lehet térni. Ha ezen számokat figyelembe véve kapott árakat, abban az esetben a szubjektív benyomása akár meg is határozhatja, hol fog a megrendelése realizálódni. Amíg viszont kamrákat keres, kutat, addig a projekt nem jó úton halad véleményem szerint.
Persze vannak felújítások, amik egyedi gondolat alapján kerülnek kivitelezésre, tervező nélkül. Itt, ha tudunk szakmailag segítünk, de egy energetikus bevonásával (pár 10 000 Ft) nagyot lehet gondolati síkon előre lépni és ez a költség elhanyagolható ahhoz képest, amit szakmailag segíteni fog az ingatlan fejlesztésében. Ekkor az irány „Uw szám” adott, már csak a megvalósítás felé kell elindulni, a kapott információkat követve.
Ugye nincs újrahasznosított műanyag az ablakban?
Vannak tévhitek a szakmában és ezt is tegyünk tisztába. Minden műanyag ablakban kell, hogy legyen újrahasznosított alapanyag. EU rendelet határozza meg a mennyiségét (45-50%) és azt is, hol lehet és hol nem lehet a profilban újrahasznosított alapanyag. A profil belső kamrákban és a naphőnek ki nem tett részek, tartalmazhatnak – kötelező tartalmazni – ilyen PVC részeket. A profil (tok/szárny) felületében viszont UW stabil alapanyag kerülhet csak be. Újrahasznosított PVC statikában, keménységben nem tér el a normál PVC-től, csupán azok nem tartalmaznak UV stabilizátorokat, mert az naphővel nem találkozik. Az újrahasznosított PVC alapanyag sokkal tisztább, mint az új extrudátum, de ezt csak halkan jegyzem meg.
Üvegezéssel a jobb szigetelő erő érdekében!
Kamrák után az üvegek közt is nagy a különbség?
Az üveg (Ug) szigetel minden esetben jobban és nem a tok/szárny kapcsolati érték (Uf).
Tehát, amennyiben a hőveszteségi mutatót fokozni szeretné, nem kell profilt váltani rögtön. Nem kell önnek pl. Kömmerling AD76 – 5 kamrás rendszernél jobb (passzív érték esetén kell, mint fent írtam).
Elég, ha első és második körben is az üveget cseréljük ki ugyan abban az ablaktermékben. Üvegezés minőségi ugrásával, a teljes szerkezet (Uw) hőveszteségi mutatója is kategóriákkal javulni fog, mert az üvegezés minőségével lehet az ablak hőszigetelését fokozni. Ez legyen az első lépés ebben az irányban.
FONTOS |
Ha van egy 70 mm széles ablakprofil és van egy 76 mm széles nyílászáró, a kettőbe nem mehet fizikailag bele ugyan az a széles 3 rétegű üveg.
Egy 70 mm-es ablakba kb. 36-39-40 mm vastag 3 rétegű üveg fér bele maximum (Ug: 0.9 W/m2K, -0.8 W/m2K vagy 0.7 W/m2K érték).
Egy 76 mm széles ablakba installálható a 44 mm széles – 3 rétegű üveg is Ug: 0.6 W/m2K). Láttuk, hogy egy 70 mm-es tok „Uf” (tok/szárny) értéke valahol 1.3-1.5 W/m2K érték körül mozog. Ebbe tesszük bele a 3 rétegű üveg, maximum 0.7 W/m2K értékkel.
Ezzel szembe a Kömmerling AD76 Uf értéke 1.1 W/m2K, Üvegezése pedig 0.6 W/m2K. Mindegyik értékben jobb és a végeredmény Uw (teljes hőveszteség) is sokkal jobb lesz ezáltal.
Nincs csoda, nincs kamra, csupán fizika. Ön kiad pénzt egy 70-73 mm-es rendszerre, míg más hőveszteséget javít 76 mm-es rendszerrel. Ugyan úgy 5 kamrás ablaknak hívják mindegyiket, csupán egyik többet tud a másiknál.
Van-e Argongáz az üvegben?
A kétrétegű üveg hőveszteségi mutatója általában 1.0 W/m2K értékkel bír. Persze ez nem igaz teljesen, mert soha nem lesz 1.0 az érték, de az általános köztudatban ez van benne. Az 1.0 és az 1.1 W/m2K érték esetén fogadjuk el, hogy ugyan arról a minőségről beszélünk. Az üvegezés egy oldalon belül lowe – lágyfém – bevonattal van kezelve és a két üvegréteg között pedig argongáz töltés található. Az üvegeket egy gázzal töltött légtérben illesztik össze. A légtér nem 100%-ban gáz, hanem oxigén is található benne. Ezért a gáztöltés valahol 95% +- körül mozog. Lehet-e mérni az Argon jelenlétét az üvegben? |
Csak roncsolással és laborban, miszerint az üveg közepén fúrnak egy lyukat és egy szondával mérhető az oxigén tartalom. Ami nem oxigén, az pedig valami más. Persze az a valami más Argon. Valljuk be, hogy ezt senki nem fogja elvégezni, így meg kell nyugodni, hogy az argon biztosan benne van az üvegrend között.
Alacsony árú gázról beszélünk (3 leggyakoribb gáz a földön) és a technológia is olyan, hogy az üvegezőpályát az üveg nem fogja kikerülni csak azért, hogy ne legyen benne gáztöltés.
Argonnál sokkal fontosabb szigetelőanyag van az üvegben – neve lowe | Sokan azt kérdezik meg, hogy van-e argon az üvegben. Válaszom, hogy mindez nem annyira fontos – de van jelentősége persze, mint látni fogjuk.
Sokkal fontosabb a lágyfém bevonat (lowe), mert a szigetelőképesség fokozását ez adja és ehhez képest a gáz egy kerekítési szám csupán. A lágyfém fokozza a hőszigetelési értéket, ami lehet egy felületen (2 rétegű üveg esetében) és 3 rétegű üveg esetén két üvegréteg felületén.
Lent bemutatom most számokban a Kömmerling ablakok üvegezési mutatóit. Látható lesz, hogy az üvegrétegrend és az üvegközti távtartók kicserélésével, milyen hőszigetelési értékjavulást tudunk elérni, pedig nem is kezdtünk kamrázgatni.
Kömmerling AD76 – 5 kamrás ablakok üvegezése
- 2 rétegű – 24 mm vastag üveg – alumínium távtartóval
- Rétegrend | 4float-16-4lowe+Ag
- Üveg hőveszteségi mutató | Ug: 1.0 W/m2K
- Tok/szárny hőveszteségi mutató | Uf: 1.1 W/m2K
- Teljes ablakra számított hőveszteségi mutató | Uw: 1.21 W/m2K
4float – 4 mm vastag víztiszta üveg | 16 – 16 mm ALU távtartó | 4lowe – 4 mm-es üveg lágyfém bevonattal, víztiszta üveggel | Ag – Argongáz
- 2 rétegű – 24 mm vastag üveg – melegperemes (MP) távtartóval
- Rétegrend | 4float-16MP-4lowe+Ag
- Üveg hőveszteségi mutató | Ug: 1.0 W/m2K
- Tok/szárny hőveszteségi mutató | Uf: 1.1 W/m2K
- Teljes ablakra számított hőveszteségi mutató | Uw: 1.16 W/m2K
4float – 4 mm vastag víztiszta üveg | 16MP – 16 mm melegperemes távtartó |4lowe – 4 mm-es üveg lágyfém bevonat | Ag – Argongáz
Miért szigetel jobban a melegperemes üveggel szerelt ablak?
Pedig az üveg nem lett jobb tőle.
FONTOS TUDNI |
A melegperemes (MP) üveg hőveszteségi mutatója nem jobb az ALU távtartóval rendelkező üveg hőveszteségi mutatójánál. (Üveg középpontban mérik az Ug értéket). Jelentőségét a szerkezet teljes hőveszteségében fejti ki, mert az melegperemes távtartó nem látszó rész. Az üvegszorító léc alatti elhelyezkedéséből adódóan a PSZI értékkel azonosítható be és ennek az értéknek köszönhetően tud az „Uw” – teljes hőveszteségben szerepet játszani a melegperem.
3 rétegű – 44 mm vastag üveg – ALU távtartóval
- Rétegrend | 4lowe-16-4float-16-4lowe+Ag
- Üveg hőveszteségi mutató | Ug: 0.6 W/m2K
- Tok/szárny hőveszteségi mutató | Uf: 1.1 W/m2K
- Teljes ablakra számított hőveszteségi mutató | Uw: 0.94 W/m2K
4lowe – 4 mm vastag üveg lágyfém bevonattal, víztiszta üveggel | 16 – 16 mm alumínium távtartó | 4float – 4 mm-es víztiszta üveg | 16 – 16 mm alumínium távtartó | 4lowe – 4 mm vastag üveg lágyfém bevonattal, víztiszta üveggel | Ag – Argongáz 3 rétegű – 44 mm vastag üveg – melegperemes (MP) távtartóval
- Rétegrend | 4lowe-16MP-4float-16MP-4lowe+Ag
- Üveg hőveszteségi mutató | Ug: 0.6 W/m2K
- Tok/szárny hőveszteségi mutató | Uf: 1.1 W/m2K
- Teljes ablakra számított hőveszteségi mutató | Uw: 0.85 W/m2K
4lowe – 4 mm vastag üveg lágyfém bevonattal, víztiszta üveggel | 16MP – 16 mm melegperemes távtartó | 4float – 4 mm-es víztiszta üveg | 16MP – 16 mm melegperemes távtartó | 4lowe – 4 mm vastag üveg lágyfém bevonattal, víztiszta üveggel | Ag – Argongáz
Jól látható, hogy a 2 és 3 rétegű üvegezéssel szerelt ablakok teljes hőveszteségi mutatója, hogyan is változik a rétegrend és a melegperem változtatásával. Amikor pedig passzív értékre van szükség, jöhet a Kömmerling MD88 rendszer alkalmazása. Itt már csak 3 rétegű és melegperemmel szerelt ablaküveg jöhet számításba, a fent már említett középtömítés tokrendszerrel – 80 mm tokmélység felett.
Kömmerling MD88 – 7 kamrás ablak üvegezése
3 rétegű – 48 mm vastag üveg – melegperemes (MP) távtartóval
- Rétegrend | 4lowe-18MP-4float-18MP-4lowe+Ag
- Üveg hőveszteségi mutató | Ug: 0.5 W/m2K
- Tok/szárny hőveszteségi mutató | Uf: 0.95 W/m2K
- Teljes ablakra számított hőveszteségi mutató | Uw: 0.74 W/m2K – passzív érték
4lowe – 4 mm vastag üveg lágyfém bevonattal, víztiszta üveggel | 18MP – 18 mm melegperemes távtartó | 4float – 4 mm-es víztiszta üveg | 18 – 18 mm melegperemes távtartó | 4lowe – 4 mm vastag üveg lágyfém bevonattal, víztiszta üveggel | Ag – Argongáz
ÉRDEKESSÉG |
Az üvegezés nagyot fejlődött az elmúlt sok-sok évben. Egy kétrétegű üveg szigetelési ereje Ug: 1.0 W/m2K – felér egy tömör 70 cm-es üveg hőszigetelési értékével. Ez egy virtuális dolog, mert 70 cm vastag tömör üveget nem lehet az ablakba tenni, de a technológia erejét nagyon jól szemlélteti mindezt.
JÓ TUDNI |
Mai építési kultúránkban a remek értékekkel bíró Kömmerling AD7 – 5 kamrás ablakcsalád az építkezések, felújítások 93%-át le tudja fedni az üvegezési lehetőségeinek köszönhetően. Majdnem passzív értékig le tudunk vele menni a beruházásoknál. Nem kell kamrák után kapkodni, hanem racionális gondolkodással lehet előre lépni a megfelelő minőség felé.
Ahova már nem ér el a Kömmerling AD76 „keze”, ott lép színre a Kömmerling MD88 ablakcsalád, ami a passzív jellegű beruházásokban tud segítségre lenni.
Bízom benne, hogy egy picit tudtam önnek is irányt mutatni vagy legalább segíteni a következő lépésben.
Mi a teendőm? – kérdezheti jogosan. Íme a válaszom: Kérjen tőlünk is ajánlatot.
Cseke Zsolt
Pallasz Enteriőr Kft. – ügyvezető
nyílászáró szakértő
info@pallasz.hu